29 kwietnia 2025 r. w Katolickiej Szkole Podstawowej im. Piotra Skargi w Warszawie, odbyło się uroczyste podsumowanie XXII Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej „Witaj majowa jutrzenko”. Ogromny sukces odniósł uczeń klasy 8a Tomasz Kamiński zajmując II miejsce! Finalistami konkursu zostali uczniowie: Gabriela Jurzyk kl. 3a i Rafał Jurzyk kl. 6b. Serdecznie gratulujemy laureatowi i finalistom. Życzymy dalszych sukcesów recytatorskich!
XXII Wojewódzki Konkurs Recytatorski Polskiej Poezji Patriotycznej
- 1
Laboratorium koloru
W ramach projektu „Zabawa sztuką” uczniowie klasy 1b mieli okazję odkryć tajniki barw podczas zadania zatytułowanego „Laboratorium koloru”. Podczas tych zajęć maluchy poznały, jakie odcienie można uzyskać poprzez mieszanie różnych kolorów oraz jakie niespodzianki kryją się w tej fascynującej nauce. Dzięki eksperymentom na palecie, każde dziecko mogło własnoręcznie odkryć swoje artystyczne zdolności, a efekty tych prób stały się nie tylko inspirującymi dziełami sztuki, ale także pretekstem do rozwijania kreatywności i współpracy. To wydarzenie pokazało, że nauka i radość z tworzenia mogą iść w parze, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną twórczych wyzwań i przyjaznej zabawy.
3
Dzień biało-czerwony
W związku z niedawno obchodzonymi świętami - Dniem Flagi oraz Świętem Konstytucji 3 Maja, 5 maja został ogłoszony w naszej szkole dniem biało-czerwonym. Bardzo dziękujemy za liczne włączenie się do akcji.
4
Laboratorium przyszłości
5 maja uczniowie klas: 4a i 4b na lekcjach techniki piekli, dekorowali i konsumowali gofry. Korzystali ze sprzętu pozyskanego z programu „Laboratoria przyszłości”. Było pracowicie i smakowicie!
11
ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW DO UDZIAŁU W SZKOLENIU pt. "Jak przeżyć ze smartfonem i nie przeskrollować życia nastolatka?"
Drodzy Rodzice,
zapraszamy na szkolenie, które poprowadzi ekspertka w dziedzinie komunikacji, komunikacji kryzysowej oraz bezpieczeństwa w sieci - prof. dr hab. Monika Przybysz.
Prelegentka na co dzień pracuje w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa w UKSW w Warszawie, w Katedrze Komunikacji Społecznej, Public Relations i Nowych Mediów.
Podczas szkolenia Pani Monika Przybysz opowie m.in. o:
🌿 skutkach w psychice młodego człowieka w wyniku użytkowania ekranów,
🌿 zmianach w okresie nastoletnim w komunikacji pod wpływem ekranów,
🌿 korzystaniu z technologii niebieskiego światła led i jego konsekwencji,
🌿 mechanizmach uzależnienia behawioralnego od mediów społecznościowych,
🌿 roli nawyków i dobrych praktykach w korzystaniu z urządzeń cyfrowych,
🌿 zagrożeniach i wyzwaniach w sieci (bańki informacyjne, polaryzacja, fake newsy, hejt, trolling itp.),
🌿 zasadach higieny cyfrowej w codziennym życiu.
🕕 Kiedy i gdzie?
02 czerwca 2025 r., w godz. 18:00 - 20:00, w Szkole Podstawowej nr 4 w Piastowie, ul. Żbikowska 25.
Na szkolenie zapraszamy rodziców uczniów ze wszystkich Szkół Podstawowych w Piastowie.
Obchody Święta Konstytucji 3 Maja
W dniu 3 maja Poczet Sztandarowy naszej szkoły wziął udział w Miejskich Obchodach Święta Konstytucji 3 Maja.
Tęczowa litera w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Literki w akcji”
W kwietniu klasa 1b zrealizowała zadanie w ramach Międzynarodowego projektu edukacyjnego „Literki w akcji”. Uczniowie pracowali metodą Tęczowa Litera, która łączy naukę kształtu liter z aktywnością plastyczną. Dzięki temu zadaniu dzieci samodzielnie odrysowały szablony liter na papierze technicznym, a następnie wycinały je, przygotowywały arkusze folii aluminiowej i tworzyły unikalne, akwarelowe wzory przy użyciu kolorowych mazaków i pędzla z niewielką ilością wody.
Ta nowatorska metoda nie tylko utrwaliła znajomość liter, ale również rozwijała zdolności manualne, kreatywność i cierpliwość. Każda litera, zdobiona unikalnym wzorem, stała się małym dziełem sztuki, wzbudzając dumę z własnej pracy i motywując uczniów do dalszych artystycznych poszukiwań.4
Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny
Dnia 28 kwietnia uczniowie, którzy przeszli do finału Międzyszkolnego Konkursu Ortograficznego "O Złotego Słonia" pisali dyktando konkursowe oraz wykonywali zadania sprawdzające znajomość zasad pisowni. Poziom trudności był wysoki. W konkursie brało udział wielu uczniów ze wszystkich szkół podstawowych w Piastowie. Na poziomie klas 2 miejsce drugie zajął uczeń naszej szkoły Mateusz Trojnar z klasy 2b, a wyróżnienia zdobyli uczniowie: Matylda Buczyńska z klasy 2a oraz Piotr Pręcikowski z klasy 3c. Wszystkim uczestnikom gratulujemy wysokich wyników.
1
Finał wojewódzki w biegach przełajowych
W dniu 25.04.2025, w miejscowości Kamion, uczennica naszej szkoły - Emilia Rzepka - wzięła udział w finale wojewódzkim w indywidualnych biegach przełajowych. Emilka zaprezentowała się bardzo dobrze: na 80 uczestniczek w kategorii klas 6 zajęła 25 miejsce. Ogromne gratulacje dla Emilki Rzepki, jej rodziców oraz nauczycieli wychowania fizycznego.
Zerówki przyglądają się pracy rolnika
W mijającym tygodniu dzieci z zerówek przyglądały się pracy rolnika. Nauczyły się rozpoznawać zboża, wiedzą jak z ziaren powstaje mąka a z niej chleb oraz jakie produkty zawdzięczamy zwierzętom hodowlanym. Wielką satysfakcję sprawiły dzieciom zajęcia praktyczne, podczas których upiekły chleb, zrobiły masło i pastę jajeczną. Zwieńczeniem tygodnia pracy było spotkanie dwóch grup na prezentacji modeli maszyn rolniczych.
26
Piastowska Liga Szkolna
W dniu 24.04.2025 chłopcy z klas 5 i 6 naszej szkoły wzięli udział w zawodach szkolnych w piłkę nożną w ramach Piastowskiej Ligi Szkolnej, które odbyły się w Szkole Podstawowej nr 3 w Piastowie. Efektem rywalizacji pięciu szkół było zajęcie przez naszą reprezentancję wysokiego 3 miejsca. W walce o finał przegrali 2:3 ze zwycięzcą - Szkołą Podstawową nr 3, a w meczu o 3 miejsce wygrali 3:2 ze Szkołą Podstawową nr 2 w Piastowie. Gratulacje dla naszych uczniów.
Światowy Dzień Ziemi
22 kwietnia 2025 roku obchodzimy 55. Światowy Dzień Ziemi – wyjątkowe święto, które przypomina nam, jak ważna jest troska o naszą planetę. Tegoroczne hasło przewodnie: „Nasza Moc, Nasza Planeta” („Our Power, Our Planet”) podkreśla, że każdy z nas ma realny wpływ na przyszłość Ziemi.
To doskonała okazja, by wspólnie zastanowić się nad tym, jak codzienne wybory i działania mogą przyczynić się do ochrony środowiska. Warto pamiętać, że nawet drobne zmiany – oszczędzanie wody, segregacja odpadów, czy wybór ekologicznych środków transportu – mają znaczenie.
Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału w działaniach proekologicznych – nie tylko dziś, ale każdego dnia! Razem możemy więcej
Wielkanoc
Apel wielkanocny
16 kwietnia 2025r. w miłej i życzliwej atmosferze odbyło się spotkanie w sali gimnastycznej z okazji zbliżających się świąt wielkanocnych. Uczniowie klas:1b i 5a pod kierunkiem p. Małgorzaty Komorowskiej i p. Justyny Boruckiej zaprezentowali przedstawienie, w którym wspominali wydarzenia związane z Wielkanocą. Życzymy radosnych świąt wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia.
42
Międzyszkolny Konkurs Matematyczny Sudoku
Uczeń naszej szkoły - Jakub Kozioł z klasy 3c - zajął I miejsce w Międzyszkolnym Konkursie Sudoku w kategorii klas III w Piastowie. Serdecznie gratulujemy!
Nadchodzą Święta
Wszyscy wiemy, że do świąt należy się dobrze przygotować. Nie zapomniały o tym także dzieci z zerówek i ochoczo robiły porządki w szafkach, rozmawiały o tradycjach i zwyczajach, nauczyły się piosenek, wykonały dekoracje i ozdoby, a teraz udadzą się na zasłużony odpoczynek i świętowanie w gronie najbliższych.
25
Wycieczka na stadion Legii
Dnia 15 kwietnia 2025r. klasy: 5a, 5b miały możliwość zwiedzania Stadionu Legii Warszawa, który znajduje się na Łazienkowskiej 3. Zwiedzanie rozpoczęto przed obiektem. W ciągu całego spotkania uczniowie poznali od środka pomieszczenia znajdujące się na terenie stadionu. Mieli także możliwość stanąć tam, gdzie stają piłkarze Legii przed wyjściem na murawę, czyli w strefie ustawienia. Oglądali Galerię Mistrzów oraz lożę główną w Klubie Biznesowym, z której oglądają spotkania właściciele i ich goście. Zwiedzili także salę konferencyjną i boisko główne. Na miejsce przywiózł ich autokar, którym jeździ zespół Legii Warszawa, grający w Ekstraklasie.
19
Święto Chrztu Polski
14 kwietnia. Narodowe Święto Chrztu Polski „W celu upamiętnienia chrztu Polski, datowanego na 14 kwietnia 966 r., zważywszy na doniosłość decyzji Mieszka I, uznawanej za początek Państwa Polskiego, ustanawia się dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski” – głosi ustawa przyjęta przez Sejm 22 lutego 2019 r.
Chrzest księcia Mieszka I to przełomowe wydarzenie w dziejach państwa i narodu polskiego, które jest uznawane za symboliczny początek polskiej państwowości. Miało ono fundamentalne znaczenie polityczne, tożsamościowe, a także kulturowe i wprowadziło rodzące się wówczas państwo polskie w krąg cywilizacyjny Europy Zachodniej. Był to potężny impuls rozwojowy, który umacniał władzę księcia, wspierał integrację młodego organizmu państwowego, dawał mocniejsze podstawy suwerenności i bezpieczeństwa. Mieszko I zdecydował się na przyjęcie chrztu z Rzymu za pośrednictwem Czech. Za symboliczną datę Chrztu Polski uznaje się Wielką Sobotę, 14 kwietnia 966 r.
Szkolny Dzień Nauk Przyrodniczych
7 kwietnia 2025 r. uczniowie klas 7A, 7B, 8A i 8B przygotowali dla młodszych koleżanek i kolegów z klas 1A, 3A, 3B i 3C pokaz wybranych doświadczeń z zakresu biologii, chemii, fizyki i geografii.
Podczas prezentacji starsi uczniowie dzielili się swoją wiedzą, wyjaśniając przebieg demonstrowanych eksperymentów. Odpowiadając na liczne pytania zaspokajali naturalną ciekawość młodszych kolegów.
Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze i zakończyło się konkursem wiedzy z nagrodami.
Dziękujemy p. K. Luboń, p. E. Sawko oraz p. A. Kuziemskiej za przygotowanie zestawów doświadczalnych oraz uczniom klas VII-VIII za przeprowadzenie zajęć.
42
Przygotowania do świąt
Grupa 0b rozpoczęła przygotowania do Świąt.
4
Archiwum Aktualności