W piątek 25 października klasy 3c oraz 4b wybrały się na wycieczkę do Miniciti - miasteczka zawodowego dla dzieci w Warszawie. Uczniowie mieli możliwość wybrać sobie dwa z 13 proponowanych zawodów. Po przepracowaniu 45 minut w wybranym miejscu, dzieci dostawały wynagrodzenie w miniasach (waluta w Miniciti), które mogły wydać w Sklepiku Marzeń znajdującym się na terenie miasteczka. Była to ciekawa lekcja pozwalająca dzieciom poznać tajniki niektórych zawodów, jak również odczuć konkurencję na rynku pracy.
Ślubowanie klas pierwszych
- 16
Wycieczka do Bydgoszczy
Dnia 24 października klasy 5 odwiedziły Zakład PESA w Bydgoszczy. Firmę, która w ostatnich 20 latach dokonała skoku technologicznego i przestawiła się z modernizacji na wytwarzanie nowoczesnych pojazdów szynowych, które jeżdżą we wszystkich polskich regionach i większości dużych miast oraz kilkunastu krajach Europy. Uczniowie poznawali pracę nad innowacyjnymi pojazdami szynowymi. Odwiedzili także Muzeum Mydła i Historii Brudu, w którym oglądali ciekawe eksponaty i akcesoria związane z utrzymaniem higieny przez człowieka, a w szczególności poznali historię produkcji i używania mydła. Zwiedziliśmy także Barkę Lemara (1937r.), która stała się miejscem muzeum o tradycjach szyperskich. Zacumowana jest obok bydgoskich spichrzy. Po ekspozycji i barce oprowadzał nas Pan, który dzielił się swoją wiedzą i ciekawostkami. Na zakończenie w Centrum Kreatywności dzieci wykonały swoich bohaterów z gipsu polimerowego.
67
Wychowawca świetlicy
Zimowe zapasy
Dzieci z zerówek już wiedzą jak zwierzęta gromadzą zapasy na zimę, więc przyszedł czas, by porozmawiać o tym, jak do zimy przygotowują się ludzie. Dzięki uprzejmości rodziców i dziadków w grupie 0b nie zabrakło przepysznych domowych dżemów, konfitur, suszonych jabłek i soków, a babcia Malina otwierając spiżarnię mogła zaprosić wygłodniałą dziatwę na wspaniałą ucztę. W grupie 0a odbyła się degustacja dżemów oraz przecierów i soków warzywno - owocowych. Dzieci zakwasiły również własnoręcznie ogórki.
27
Wycieczka do Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa
Klasy 2a i 3b w środę 23 października gościły w Łazienkach Królewskich. Pogoda dopisała więc najpierw dzieci spacerowały po parku i podziwiały pawie i wiewiórki. Potem uczniowie wzięli udział w zajęciach, które odbyły się w Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa. Każde z zajęć było związane tematycznie ze zwierzętami. Uczniowie dowiedzieli się mnóstwa ciekawych informacji. Wszyscy bezpiecznie wrócili do szkoły.
29
Projekt "Literki w akcji"
W roku szkolnym 2024/2025 klasa 1b bierze udział w drugiej edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Literki w akcji”. Projekt ten ma na celu twórcze i aktywizujące podejście do nauki alfabetu. W październikowym zadaniu tworzyliśmy w grupach poznane literki z przyniesionych darów jesieni. Nauki i zabawy było co nie miara.
5
Żywa lekcja historii
7 października do naszej szkoły zawitało Bractwo Rycerskie KERIN, przedstawiając nam żywą lekcję historii na temat odkryć geograficznych. Zapoznaliśmy się z pojęciem wielkich odkryć geograficznych, które dokonały się na przełomie XV i XVI wieku. Dowiedzieliśmy się o takich odkryciach jak: opłynięcie Przylądka Dobrej Nadziei przez Diaza, odkrycie Ameryki przez Kolumba, podróż da Gamy do Indii oraz pierwsza podróż dookoła świata, którą odbył Magellan. Lekcja dostarczyła nam mnóstwo ciekawych informacji i pozytywnych emocji.
14
Wycieczka do Torunia
3 października klasy 7b i 8a eksplorowały Toruń. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru po Starym Mieście, gdzie zwiedziliśmy dom i pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz staromiejski, dwór Artusa, średniowieczne mury obronne z krzywą wieżą, ruiny zamku Krzyżackiego oraz Katedrę. Następnie udaliśmy się do Centrum Popularyzacji Kosmosu czyli Planetarium, w którym doświadczyliśmy niesamowitych wrażeń. Kolejnym punktem programu była wizyta w Piernikarni Starotoruńskiej! Tam odbyły się piernikarskie warsztaty (sami wypiekaliśmy pierniki)! Wycieczka była niezwykle udana i fajna,
27
Pozytywnie jemy
Klasa 3c, w ramach projektu "Pozytywnie jemy", przygotowała doświadczenie mające na celu uświadomienie dzieciom, jak cukier działa na ich organizm. Uczniowie dowiedzieli się, że po zjedzeniu cukru mają mnóstwo energii, ale jest to efekt krótkotrwały - po nagłym skoku energii czujemy osłabienie. Zrozumieli także, że należy unikać pustych kalorii. Cukier jest smaczny, dlatego niemal każdy lubi słodycze, ale jednocześnie oszukuje nasz organizm i źle wpływa na nasze zdrowie. Dlatego powinniśmy sięgać po takie produkty, które dają nam energię na dłuższy czas i są zdrowsze niż cukier, a po ten ostatni sięgać jak najrzadziej.
2
Nagroda Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla Dyrektora SP4
Z ogromną radością informujemy, że Pan Stanisław Siekierko, Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Bohaterów spod Darnicy, na wniosek Burmistrza miasta Piastowa, otrzymał Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty za swoje działania na rzecz edukacji szkolnej. Profesjonalizm i oddanie Pana Dyrektora są wzorem dla całej społeczności.
Serdecznie gratulujemy!
Wieczór filmowy w klasie 6a
Uczniowie klasy 6a, w ramach podziękowania od Wychowawcy za zaangażowanie podczas prób do apelu, zorganizowali w szkole wieczór filmowy. Przemienił się on w zajęcia integracyjne i przede wszystkim w świetną zabawę. Uczniowie bawili się w chowanego, śpiewali i wspólnie tańczyli przy blasku świec. Wieczór upłynął w przyjacielskiej atmosferze z nadzieją na kolejny wieczór w listopadzie.
1
Dzień Komisji Edukacji Narodowej
W dniu 14 października z okazji Dnia Edukacji Narodowej klasa 6a przygotowała uroczysty apel, który uprzyjemnił wszystkim nauczycielom ten dzień. W miłej atmosferze uczniowie zaprezentowali swoje talenty i umiejętności oraz poczęstowali symbolicznym jabłkiem zgromadzonych pedagogów. Apel przyniósł wiele pozytywnych wrażeń dla społeczności szkolnej.
15
Dzień jabłka
4 października w ramach Innowacji pedagogicznej „Nietypowo, ale topowo” klasa Ib obchodziła Dzień Jabłka. Było jabłkowo, smacznie, zdrowo i kolorowo. Po obejrzeniu filmu „Od kwiatuszka do jabłuszka” z którego dowiedzieliśmy się, jak powstaje jabłko, poznaliśmy jego budowę oraz wartości odżywcze. Z radością kroiliśmy jabłka w plasterki, które suszyliśmy. Takie „jabłkowe chipsy” są smaczną i zdrową przekąską. Nie obyło się również bez naszej artystycznej twórczości – wykonaliśmy jabłka z recyklingu oraz „jabłkowe” sowy. Taki dzień, to okazja, aby przypomnieć, że jedzenie warzyw i owoców jest podstawą, by zapewnić sobie zdrowie, witalność i zminimalizować ryzyko wielu chorób.
12
Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych
Wrzesień w naszej szkole był poświęcony dzieciom z chorobami nowotworowymi. W ramach tej akcji zbieraliśmy pieniądze, a 30 września założyliśmy piżamy, aby pokazać solidarność z małymi pacjentami, których codziennym szpitalnym strojem jest właśnie piżama. Udało nam się zebrać ponad 1600 zł, które zostaną przekazane na konto fundacji. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym! Macie wielkie serca!
4
Pozytywnie jemy
Dnia 11 października w klasie 3b było pachnąco, zdrowo i smacznie. W ramach zajęć technicznych oraz udziału w projekcie "Pozytywnie jemy" dzieci wykonywały sałatkę jarzynową. Uczniowie mówili o zdrowym odżywianiu oraz o tym, z czego zrobią swoją sałatkę. Potem wspólnie z wychowawcą ustalili zasady bezpiecznej pracy. Efekty były wspaniałe - zdrowe i smakowite.
7
Witaminy, witaminki...
W tym tygodniu w oddziałach przedszkolnych rozmawialiśmy o zdrowiu. Uczyliśmy się, jak dbać o nasze zdrowie i w jaki sposób wzmacniać naszą odporność. Dowiedzieliśmy się także, co to są witaminy i w jakich produktach jest ich najwięcej. Dzieci z grupy 0b robiły soki owocowo-warzywne, a dzieci z grupy 0a pyszną lemoniadę cytrynową oraz syrop z cebuli.
19
Kondolencje
1 października zmarł śp. Czesław Baran, który ze Szkołą Podstawową nr 4 związany był od 1960 roku - najpierw jako nauczyciel fizyki i chemii, a następnie jako kierownik i dyrektor naszej placówki. To właśnie dzięki Panu Dyrektorowi, który nawiązał współpracę z wojskiem z jednostek obrony przeciwlotniczej, wybudowana została obecna siedziba szkoły, a szkoła przyjęła imię Bohaterów spod Darnicy.
Śp. Czesław Baran był również Naczelnikiem Miasta Piastowa w latach 1979-1984.
Najszczersze wyrazy współczucia Rodzinie i najbliższym składa Dyrekcja Szkoły, Grono Pedagogiczne, Rodzice oraz cała społeczność szkolna.
Archiwum Aktualności