• eLegitymacja/mLegitymacja

      •  

        e-legitymacja

         

        Zgodnie z wytycznymi rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. 2023 poz. 1120) 12 lipca 2024 r. skończył się okres przejściowy, w którym szkoły miały możliwość wystawiania uczniom legitymacji w dotychczasowej formie tj. w formie papierowych druków uzupełnianych ręcznie lub nadrukowanych elektronicznie.

        Od dnia 12 lipca 2024 r. szkoła wszystkie nowe legitymacje wystawiać w formie plastikowych kart ID-1 (potocznie zwanych e-legitymacjami).

         

         

        Legitymacja szkolna na podstawie ustawy z dnia 22 listopada 2018 r. o dokumentach publicznych jest zaklasyfikowana jako dokument publiczny kategorii trzeciej, który powinien posiadać odpowiednie zabezpieczenia, czego nie dało się osiągnąć, zachowując dotychczasową formę papierową.

        Ważność zachowują legitymacje:

        • wystawione przed wejściem w życie rozporządzenia - do czasu zakończenia przez ucznia kształcenia w danej szkole,
        • które zostały wystawione do 12 lipca 2024 r. z zachowaniem przepisów przejściowych tj. w formie papierowej.

        W związku z powyższym, nie ma obecnie konieczności wymiany legitymacji dla wszystkich uczniów w szkole.

         

        Co to są e-legitymacje

        e-legitymacje to plastikowe karty wykonywane w ustandaryzowanym formacie ID-1. Aby legitymacja mogła zostać wydana uczniowi, musi zostać spersonalizowana tj. na blankiecie muszą zostać nadrukowane w odpowiedniej technice poniżej wymienione dane ucznia:
         

        • zdjęcie (najlepiej to samo, które trafi na mLegitymację ucznia tj. legitymację w postaci dokumentu mobilnego, dostępnego w ramach aplikacji mObywatel);
        • imię (imiona);
        • nazwisko;
        • data urodzenia;
        • numer PESEL (lub nazwa i numer innego dokumentu tożsamości);
        • numer legitymacji;
        • data wydania legitymacji.

        Dodatkowo legitymacja powinna zostać uzupełniona o dane jednostki szkolnej, do której uczęszcza uczeń, tj.
         

        • nazwa i adres szkoły, przy czym zgodnie z § 19 ust. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 7 czerwca 2023 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz.U. 2023 poz. 1120), w przypadku szkoły wchodzącej w skład zespołu szkół można pominąć nazwę zespołu;
        • imię (imiona) i nazwisko dyrektora szkoły.

        Ważność legitymacji szkolnej jest potwierdzana w każdym roku szkolnym przez umieszczenie na rewersie legitymacji hologramu.


         

        mLegitymacja

         

        mLegitymacja to legitymacja szkolna zainstalowana w telefonie, będąca częścią aplikacji mObywatel. Jest to bezpieczne, nowoczesne i całkowicie bezpłatne narzędzie, które poświadcza uprawnienia ucznia, dokładnie jak klasyczna legitymacja papierowa.

         

        W mobilnym dokumencie zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w papierowej legitymacji: imię i nazwisko ucznia, numer legitymacji, datę wydania, termin ważności, status użytkownika (uczeń), datę urodzenia, PESEL, nazwę i adres szkoły.

        Uczniowie mogą korzystać z mLegitymacji w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów: podczas kontroli biletów, przy zakupie biletów do kina itp. 

         

        mLegitymację otrzymuje każdy uczeń, któremu wcześniej wydano tradycyjną wersję dokumentu. Okres ważności mLegitymacji jest taki sam jak okres ważności wydanej wcześniej wersji papierowej. W przypadku utraty ważności papierowej legitymacji, mobilna wersja będzie unieważniana. Przedłużenie ważności dokumentu wymagać będzie ponownego złożenia wniosku o wydanie mLegitymacji.

         

         

         Unieważnienie mLegitymacji:

         

        mLegitymacja jest unieważniana w trakcie roku szkolnego:

         

        • na wniosek rodziców ucznia (opiekuna prawnego), w szczególności w przypadku utraty mLegitymacji szkolnej na skutek uszkodzeń, niepoprawnego działania lub utraty urządzenia mobilnego, w którym przechowywana była mLegitymacja szkolna;

         

        • z urzędu w przypadku utraty ważności wydanej uczniowi legitymacji szkolnej albo e-legitymacji szkolnej bądź przejścia ucznia do innej szkoły (§ 24 ust. 4a rozporządzenia MEN z 26 kwietnia 2018 r.).

         

        Kolejność działań:

        1. Należy pobrać wniosek, wypełnić go i dostarczyć do koordynatora mLegitymacji.
        2. Wysłać podpisane zdjęcie dziecka (dzieci)na email: mlegitymacjasp4@gmail.com (zdjęcie w postaci cyfrowej musi posiadać rozszerzenie jpg lub jpeg, rozmiar nie większy niż 5 MB i minimalne wymiary 492x633 pikseli, powinno spełniać takie kryteria jak zdjęcie do dowodu osobistego lub paszportu:Zdjęcie do dowodu lub paszportu
        3. Odebrać kod QR i kodu aktywacyjnego do aplikacji mObywatel (osobisty odbiór rodzica u koordynatora mLegitymacji).
        4. Zainstalować aplikacje mObywatel ze sklepu Google Play lub Apps Store.
        5. W usłudze Legitymacja szkolna zeskanować otrzymany kod QR oraz wpisać kod aktywacyjny mLegitymacji.

        Aby anulować (utrata telefonu, niepoprawnego działania, utrata tożsamości, rezygnacja z usług) mLegitymacje należy pobrać, wypełnić i dostarczyć wniosek do koordynatora mLegitymacji.

         

         

        ZAŁĄCZNIKI:

        wniosek_o_wydanie_legitymacji.pdf

        wniosek_o_anulowanie_legitymacji.pdf

        PROCEDURY_UDOSTEPNIANIA_MLEGITYMACJI_SP4.pdf

        Regulamin_mLegitymacja.pdf

        INSTRUKCJA_OBSLUGI_MLEGITYMACJI.pdf

        zgoda_na_przetwarzanie_danych_osobowych.pdf

         

         

        Koordynator mLegitymacji - Anna Wierzbicka 

         

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 4 w Piastowie im. Bohaterów spod Darnicy
      • +48 22 723 67 59
      • ul. Żbikowska 25,
        05-820 Piastów
        05-820 Piastów
        Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych